Platforma pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků

Tiskové zprávy 24. 4. 2016
Co se skrývá za fasádou středoevropské demokracie?

Záznam panelové debaty na New York University „Střední Evropa. Konec snu o demokracii?“.

„Ocitáme se v situaci, kdy někteří naši politici fungují v zájmu nedemokratických, autoritativních států.“

„Demokratické strany nesporně přispěly k současnému ohrožení svobody a demokracie tím, že udělaly hrozné chyby.“

I takové názory zazněly na panelové diskusi na téma „Střední Evropa. Konec snu o demokracii?“, kterou uspořádala platforma Svobodu médiím! ve spolupráci s New York University, Syndikátem novinářů ČR, Radou pro mezinárodní vztahy a Energia, o.p. s. 

Vystoupili v ní český politolog a komentátor Jiří Pehe, předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý, vydavatel a šéfredaktor slovenského časopisu Týždeň Štefan Hríb, polský novinář a esejista Aleksander Kaczorowski, publicista a ředitel kulturní instituce Petr Janyška, podnikatel a zakladatel Nadace na podporu nezávislých médií Tomáš Richter a diplomat a pedagog Kálmán Petöcz

 

Mentalita komunistické doby žije dál 

Podle Jiřího Pehe je jednou z příčin nynějších demokratických krizí ve střední Evropě fakt, že jsme poměrně rychle dokázali vytvořit demokratické instituce a mechanismy, které však nefungují, jak by měly a vytvářejí jen jakousi fasádu demokracie. Mnohem pomaleji se například vytváří právní stát, ale i autentická občanská společnost, jež jako jediná může vyplnit prostor mezi státem a veřejností.

„Když se podíváme za blýskavou fasádu naší demokracie, tak zjišťujeme, že je uvnitř stále notně zchátralá. I po pětadvaceti letech demokratizace v něm zaznamenáváme specifika spjatá s postkomunistickým vývojem, pozůstatky myšlení, rituálů, projevů, souvisejících s dědictvím socialismu a mentalitou té doby.“

Za jedno z největších nebezpečí Pehe označil snahy absolutních vítězů voleb měnit základní parametry demokratického systému, jak k tomu dochází v Polsku a Maďarsku. Útoky na ústavní soud, čistky ve veřejnoprávních médiích či snahy o změnu volebního systému nutno vnímat jako příklon k autoritářské formě vlády. 

Teď jde o to, zda jde o přechodný jev, způsobený například generační výměnou, nostalgií po socialismu nebo trvalý odklon od liberální demokracie, která prochází krizí i ve vyspělejších zemích Evropské unie. Na tuto otázku zatím neumím uspokojivě odpovědět,“ prohlásil Pehe. 

Aleksander Kaczorowski upozornil, že Kaczynského strana Právo a spravedlnost získala ve volbách silný mandát měnit Polsko. Zároveň ale podle něj není jasné, čeho chce nová většinová vláda dosáhnout. 

„Plánují vystoupit z Unie či snad mírnit odpor k Rusku? To nikdy neřekli a obávám se, že to nevědí ani předáci Práva a spravedlnost.“

Kaczorowski označil situaci v Polsku za národně konzervativní revoluci popírající éru pětadvaceti let demokratizace, kterou noví vládci označují za postkomunistickou verzi předcházející totality. Formaci Právo a spravedlnost jde o to paralyzovat a poté lépe ovládnout společnost. Rozdělit ji vyvoláváním historických či náboženských sporů, v nichž vystupuje agresívně i katolická církev. 

„Ochromení Ústavního soudu nebo ovládnutí státního rozhlasu a televize, je jen nejviditelnějším projevem převratu. Prakticky každý den probíhají čistky v dalších veřejných a kulturních institucích i ve státních podnicích. Ten proces má obrovskou dynamiku. Přitom kvalifikací na vedoucí místa není odbornost a zkušenost, ale stranická legitimace,“ uvedl Kaczorowski.

 

Vzpoura Slováků proti oligarchům

„Na první pohled to vypadá, že Slováci odmítli demokracii,“ prohlásil Štefan Hríb, když mluvil o nedávných volbách. Tak lze podle něj vykládat katastrofální propad tradičních demokratických stran jako SDKÚ a KDH, které neprošly do parlamentu a ubohý výsledek strany Most-Híd Bély Bugára. 

„Nesystémové strany, k nimž počítám i Ficův SMER, tak mají v parlamentu nadpoloviční většinu. To je zlé, zvlášť když osm procent získali Kotlebovy fašisté,“ konstatoval Hríb.

Na celou situaci ale lze podle šéfredaktora Týždne pohlížet i nadějnější optikou. Strany, které v kampani jednoznačně odmítly spolupráci s Ficovým uskupením SMER, nakonec získaly dvakrát víc hlasů, než jim předpověděly průzkumy. Naproti tomu strany, které nezavrhly koalici s Ficem, propadly téměř o polovinu oproti volebním prognózám a jen tak tak prošly do parlamentu. 

„Ve skutečnosti Slováci volili správným směrem. Odmítli klientelistické strany a vzbouřili se proti oligarchickému systému, kdy silné kapitálové skupiny zprivatizovaly a ovládly zavedené strany včetně vládního SMERU,“ řekl Hríb. „Jiná věc ovšem je, že obě strany, které vylučovaly vládnutí s Ficem, s ním vstoupily do koalice. Politika oligarchů a uneseného státu tak bude pokračovat. To je ale povolební výzva směrem k osobnostem, aby vstoupily do politiky a vzaly veřejný život do vlastních rukou.“

V diskusi po vystoupení panelistů se znovu objevila otázka, co tedy vlastně chce Právo a spravedlnost ve vztahu k Evropské unii a NATO. „Zřejmě předpokládají, že NATO se do deseti let rozpadne. A zaobírají se jakýmsi katastrofickým scénářem obnovy zašlé slávy a síly Polska, která ale vždy byla spíš historickým mýtem“ odpověděl Kaczorowski. 

Politolog a nakladatel Alexander Tomský pak vystoupil s tvrzením, že nejen ve střední Evropě ale v celé unii prožíváme „vzpouru zdravého konzervativního rozumu proti bruselským elitám.“

K tomu Štefan Hríb poznamenal, že na Slovensku nejde o vzpouru proti Bruselu. „Odtud nám plynou z eurofondů peníze. A pokud budou plynout, žádná vzpoura proti EU se konat nebude.“

 

Demokracie není žádnou samozřejmostí

V druhé části konference se panelisté zaměřili na to, jak řešit krizi liberální demokracie v zemích střední Evropy. Kálmán Petöcz prohlásil, že politici v těchto zemích po dvou desetiletích demokratizace propadli přílišnému uspokojení a nedocenili, že přechod k demokracii je jedním z nejsložitějších společenských manévrů. Mnohem důležitější roli než dosud musejí hrát vzdělávací instituce, které by měly posilovat historickou paměť a vychovávat k demokratickému občanství.

„Nepřátelé demokracie jako například Kotlebova strana dokázali využít internet coby instituci pro šíření rasismu a xenofobie. Demokraté ale nebyli schopni využít školní vzdělávání jako obranu proti ideologii extrémismu a nenávisti.“

Podle Adama Černého žije v mylné představě o nezvratnosti demokratického vývoje i nemalá část pracovníků ve sdělovacích prostředcích, v nichž má dnes rozhodující slovo generace čtyřicátníků. Připomněl také, že značná část médií včetně největších českých deníků se ocitla v rukou velkých kapitálových skupin, které sledují nikoliv společenské ale vlastní ekonomické i politické zájmy. 

„Za této situace vzrůstá úloha veřejnoprávních médií, jež je nutné uchránit před nátlakem politiků. K tomu by měla přispět změna zákonů o České televizi a Českém rozhlasu, která posílí nezávislost těchto médií na parlamentních stranách. Jde mimo jiné o to, aby své zástupce do rad médií veřejné služby mohly jmenovat renomované občanské a společenské instituce přímo, bez dalších politických schvalovacích procedur,“ připomněl Černý.

V této souvislosti podnikatel Tomáš Richter informoval účastníky konference, že skupina podnikatelů se rozhodla nepřihlížet nečinně pokračující oligarchizaci médií a založila nadační fond pro podporu nezávislých médií a nezávislých novinářů. Ten by měl začít fungovat v řádu nejbližších týdnů.

V debatě s panelisty vystoupil i filosof, působící na FFUK v Praze Václav Němec, který připomněl, že v minulých letech protikorupční občanské organizace soustředily pozornost na klientelistické sítě, prorůstající do politiky. A řada lokálních politických hnutí, vzešlých z těchto občanských sdružení, uspěla v komunálních volbách. Na celostátní úrovni ale iniciativy proti korupci spíš selhávají. 

„Vůbec jsme nebyli připraveni na oligarchizaci celostátní politiky, do níž pronikají nejsilnější ekonomičtí hráči, sázející na pouliční populismus a rozeštvávání společnosti. Jsme svědky demontáže demokratických institucí a to i z pozice prezidenta republiky. Nezanedbatelnou roli v tom hraje zahraniční kapitál. Stále přesně nevíme, odkud přišly peníze pro prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Ocitáme se v situaci, kdy někteří politici fungují v zájmu nedemokratických, autoritativních států.“

Václav Němec zároveň při této příležitosti položil přítomným hostům otázku, proč boj proti klientelistickým vazbám zafungoval pouze na lokální úrovni.

Poslední slovo mezi diskutujícími z publika připadlo bývalému předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který připomněl, že demokracie a svoboda nikdy není zaručená a samozřejmá a je naprosto normální, že za svobodu musíme bojovat. Demokratické strany podle něj nesporně přispěly k současnému ohrožení svobody a demokracie tím, že udělaly hrozné chyby. 

Nestěžujme si na to, že se nad námi odkudsi stahují mraky,“ vyzval přítomné Schwarzenberg

„Za to, co se nyní děje, si můžeme jen my sami. Místo bědování bychom si měli jasně říct, co jsme dělali špatně. A jít dál s rovnými zády a nikoliv v předklonu, jak jsme byli zvyklí.“


Zpět na aktuality
Podporují nás
 • Miloslav Vlk

  Miloslav Vlk

  kardinál
 • Ivan Gabal

  Ivan Gabal

  poslanec
 • Petr Havlík

  Petr Havlík

  autor projektu mapovani.cz
 • Karel Schwarzenberg

  Karel Schwarzenberg

  poslanec
 • Věra Kostlánová

  Věra Kostlánová

  psychoterapeutka, signatářka Charty 77
 • Jiří Grygar

  Jiří Grygar

  astrofyzik a bývalý předseda Rady České televize
 • Jiří Šesták

  Jiří Šesták

  senátor
 • Fero Fenič

  Fero Fenič

  režisér a scénárista
 • Tomáš Klvaňa

  Tomáš Klvaňa

  univerzitní pedagog
 • Alena Dernerová

  Alena Dernerová

  senátorka
 • Libor Grubhoffer

  Libor Grubhoffer

  rektor Jihočeské university
 • Jiří Pospíšil

  Jiří Pospíšil

  poslanec Evropského parlamentu
 • Jan Hančil

  Jan Hančil

  rektor AMU
 • František Janouch

  František Janouch

  zakladatel a předseda SR Nadace Charty 77
 • Vladimír Just

  Vladimír Just

  teatrolog a literární a divadelní kritik
 • Leoš Válka

  Leoš Válka

  ředitel DOX
 • Václav Láska

  Václav Láska

  senátor
 • Tomáš Halík

  Tomáš Halík

  prezident Křesťanské akademie
 • Jana Horváthová

  Jana Horváthová

  ředitelka Muzea romské kultury v Brně
 • Petr Kolář

  Petr Kolář

  konzultant
 • Jaroslav Miller

  Jaroslav Miller

  rektor Univerzity Palackého v Olomouci
 • Milan Uhde

  Milan Uhde

  spisovatel
 • Dušan Hejbal

  Dušan Hejbal

  biskup
 • Dana Batulková

  Dana Batulková

  herečka
 • Zdeněk Hruška

  Zdeněk Hruška

  herec
 • Tomáš Turek

  Tomáš Turek

  herec
 • Vlastimil Harapes

  Vlastimil Harapes

  tanečník a choreograf
 • Jan Vondráček

  Jan Vondráček

  herec
 • Luděk Nešleha

  Luděk Nešleha

  herec
 • Martin Vadas

  Martin Vadas

  režisér a kameraman
 • Lumír Olšovský

  Lumír Olšovský

  herec
 • Gustav Řezníček

  Gustav Řezníček

  herec
 • Apolena Veldová

  Apolena Veldová

  herečka
 • Valérie Zawadská

  Valérie Zawadská

  herečka
 • Ondřej Kepka

  Ondřej Kepka

  herec
 • Ondřej Vetchý

  Ondřej Vetchý

  herec
Partneři
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace